Pohonnatechnika.cz

 

Domů / ŠKOLA / Škola - Frekvenční měniče / Účinnost systémů a měničů

Příklad, jak může frekvenční měnič negativně ovlivnit účinnost systému

 

Je zcela běžné, že se potřeba tlaku nebo průtoku v pomocném systému mění s časem. Tyto nové potřeby je možné uspokojit změnou výkonu motoru např. pomocí fr. měniče. Jenže tyto velmi malé změny mohou zapříčinit dramatické změny účinnosti systému. Měniče mohou být velice dobré u systému s čerpadly a ventilátory s nízkým statickým tlakem ale jsou velice špatné u systémů s vysokým statickým tlakem.

Frekvenční měniče tedy nejsou automaticky zárukou pro energeticky efektivní systém pohonu. Na obrázku si zobrazíme jak fr. měnič může snížit účinnost systému s vysokým statickým tlakem

 

 

 

 

Jako příklad si zvolme systém, kdy jsme koupili nové zařízení, které vyžaduje o jeden bar vyšší tlak chladicí vody, než kolik vyžadovalo původní zařízení.  To bylo vyřešeno tím, že se pořídil silnější měnič - dříve 400 kW poté 500 kW. Tím se zajistilo zvýšení tlaku ze 4 barů na 5 barů. Vlastní potřeba navýšení hydraulického tlaku bylo 5 kW, ale zvýšení výkonu bylo 100 kW. Tím je dána účinnost systému pro chlazení vody pouze 5%:

 

 

 


 

 

Pokud bychom ovšem zvolili změnit systém tak, abychom zvýšili tlak pouze v novém zařízení, dostaneme mnohem lepší účinnost. Instalací čerpadla chladicí vody k novému zařízení bude skutečné zvýšení výkonu díky čerpadlu pouze 7 kW zatímco hydraulická potřeba je 5 kW. Pak bude účinnost systému 70%.

 

 

 


 
 

Copyright © Pohonnatechnika.cz 2007-2019. All rights reserved